photo

ŁAZY

JEST TAKIE MIEJSCE NA JURZE...

Szukają Państwo ciekawego miejsca na weekendowy wypad z rodziną? Jesteście amatorami wodnego szaleństwa, górskiej wspinaczki czy rajdów rowerowych? A może lubicie spacery po lesie połączone z grzybobraniem czy pieczeniem kiełbasek?

Jeżeli odpowiedz choć na jedno z tych pytań brzmi tak, koniecznie muszą Państwo odwiedzić naszą Gminę. Jej obszar liczący 132 km2, obejmujący swym zasięgiem miasto Łazy oraz 14 sołectw: Chruszczobród, Chruszczobród Piaski, Ciągowice, Grabowa, Hutki Kanki, Kuźnica Masłońska, Niegowonice, Niegowoniczki, Rokitno Szlacheckie, Skałbania, Trzebyczka, Turza, Wiesiółka oraz Wysoka, położonych we wschodniej części województwa śląskiego na terenie niezwykle atrakcyjnej Jury Krakowsko-Częstochowskiej sprawia, że Gmina Łazy stanowi doskonałe miejsce do spędzenia wolnego czasu, a turystyka i sport są jedną z naszych najmocniejszych stron. Największą atrakcją przyciągającą turystów do naszej gminy jest nowo otwarty, pierwszy tego typu obiekt sportowy w powiecie zawierciańskim i jeden z najnowocześniejszych w województwie śląskim — Park Wodny „Jura”.

Po relaksujących chwilach spędzonych w Parku Wodnym „Jura”, zapraszam Państwa na wędrówkę po Gminie. Zachęcają do niej lasy pełne owoców runa leśnego, malownicze wzniesienia z jurajskimi ostańcami, skąd można podziwiać panoramę Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wytrawnych przyrodników z pewnością pochłonie poznawanie unikalnych roślin na Górze Chełm, w dolinie rzeki Centurii oraz na łąkach w pobliżu Trzebyczki i Lasów Mokrzni.

Dla miłośników aktywnego wypoczynku również nie zabraknie atrakcji. Dobrze oznakowane i liczne ścieżki rowerowe oraz piesze pozwalają na spokojne i bezpieczne dotarcie do ciekawych turystycznie miejsc, a po trudach wędrówki można odpocząć na specjalnie przygotowanych biwakach leśnych. W okresie letnim mieszkańcy i turyści chętnie spędzają czas na kąpielisku „Mitręga” w Łazach. Dla wędkarzy prawdziwym rajem są stawy i rzeki: Mitręga i Centuria. Osoby uprawiające wspinaczkę górską mogą trenować na naturalnych skałkach jurajskich w Niegowonicach lub na sztucznej ściance wspinaczkowej w hali sportowej „Klaudiusz” w Łazach. Na pasjonatów off-roadu czekają nieczynne kamieniołomy w Wysokiej i Niegowonicach, gdzie bezpiecznie i w sposób niezagrażający środowisku można bez reszty oddać się uprawianiu tego sportu.

Wszelakie inicjatywy podejmowane na terenie Gminy wspierane są przez aktywnie działające stowarzyszenia oraz mieszkańców, będących niewątpliwym atutem Gminy. Są gościnni oraz otwarci dla wszystkich, którzy chcieliby tutaj wypocząć, zainwestować, zamieszkać i kształcić się.

Edukacja i inwestowanie w młodzież jest dla nas zadaniem priorytetowym, dlatego zwracamy szczególną uwagę na nowoczesne metody nauczania oparte na narzędziach interaktywnych. Doskonałym tego przykładem są działające w Gminie Centra Kształcenia, powstałe w ramach projektu „Wioska internetowa — kształcenie na odległość na terenach wiejskich”, gdzie istnieje możliwość bezpłatnego podnoszenia kwalifikacji i zdobywania wiedzy poprzez dostęp do nowoczesnych stanowisk komputerowych.

SPORT, TURYSTYKA IREKREACJA

Położenie Gminy Łazy na skraju otuliny parku krajobrazowego „Orlich Gniazd” oraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej stwarza doskonałe warunki do aktywnego spędzania czasu poprzez sport, turystykę i rekreację. Zachęcamy Państwa do wędrówki jednym z czterech szlaków turystycznych, do których należą: czerwony Szlak Szwajcarii Zagłębiowskiej przebiegający z Zawiercia do Sławkowa poprzez sołectwo Hutki — Kanki i źródła Centurii; zbielony Szlak Tysiąclecia, z Bytomia do Skarżyc, poprzez Ciągowice — Łazy — Rokitno — źródła Centurii — Hutki Kanki — Górę Chełm; żółty Szlak Zamonitu, z Niegowonic do Poraja poprzez źródła Centurii — Hutki Kanki; czarny Szlak Partyzantów Ziemi Olkuskiej, z Wiesiółki do Udorza, poprzez Chruszczobród — Trzebyczkę, Niegowonice — Grabową.

Jeżeli są Państwo amatorami szaleństwa na dwóch kółkach, można skorzystać ze szlaków rowerowych: Łazy — Pustynia Błędowska oraz Łazy — Mitręga. Malownicze tereny naszej Gminy stanowią również doskonałe miejsce do uprawiania jazdy konnej (Transjurajski Szlak Konny, Ośrodek Leczniczo-Rekreacyjny w Chruszczobrodzie), narciarstwa biegowego czy wędkowania (zalew Mitręga, rzeka Centuria).

Również miłośnicy wspinaczki skałkowej znajdą coś dla siebie. Początkujący mogą spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, znajdujący się w Hali Sportowej Klaudiusz przy Parku Wodnym „Jura”. Na profesjonalistów chcących doskonalić swoje umiejętności w tym cieszącym się coraz większą popularnością sporcie czekają skałki Niegowonickie. Sprzęt wspinaczkowy, rowerowy i narciarski można wypożyczyć w Wiejskim Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji Podstawowej w Grabowej.

Warto także zajrzeć do jednego z największych i najnowocześniejszych w województwie śląskim miasteczka ruchu drogowego w Grabowej, które zostało zaprojektowano tak, aby wytyczone trasy jak najlepiej przypominały prawdziwe drogi. Jest więc rondo, drogi jedno- i dwukierunkowe, przejścia dla pieszych, pasy zieleni oddzielające jezdnie i miejsca do parkowania. W miasteczku co roku odbywają się Turnieje Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i szkolne egzaminy na kartę rowerową i motorowerową.

PARK WODNY „JURA”

Kryta pływalnia w Łazach to pierwszy tego typu obiekt sportowy w powiecie zawierciańskim i jeden z najnowocześniejszych w województwie śląskim. Charakteryzuje się ciekawą architekturą, w której wykorzystano takie materiały, jak szkło, aluminium połączone z wapiennym kamieniem i drewnem. Otwarty w maju 2008 roku, z tygodnia na tydzień przyciąga coraz więcej miłośników wodnego szaleństwa, mających do dyspozycji dwuczęściową halę basenu.

Pierwszą z nich jest 25-metrowy basen pływacki z 6 torami — idealne miejsce, gdzie swoje umiejętności pływackie mogą doskonalić amatorzy pływania, w szczególności ci, którym nauka pływania nie sprawia trudności. Na 6-torowym basenie o wymiarach 25 x 12,5 m mogą odbywać się wszelkie zawody pływackie.

Drugą część stanowi basen szkoleniowo-rekreacyjny o długości 12,5 metra — tu można odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Basen wyposażony jest w masaże powietrzne, masaże wodne w postaci kaskad wodnych oraz gejzery powietrzne. Woda jest w nim nieco cieplejsza w porównaniu z basenem pływackim.

Dodatkową atrakcją jest ścianka wspinaczkowa, na której każdy chętny może spróbować sił, oraz wanna spa, o której bąbelkach marzy każdy z nas. Masaże wodne o równym nasileniu oraz masaż powietrzny rozluźnią spięte mięśnie, pozwolą się zrelaksować i bezpiecznie odprężyć. Brodzik pływacki jest rajem dla najmłodszych pływaków. Podwyższona temperatura wody (32 oC) i zaledwie 40 cm głębokości pozwala bawić się maluchom do woli pod opieką rodziców. Grzybek wodny, który delikatnie rozlewa wokół siebie wodę, tworząc jakby zasłonę, jest dodatkową atrakcją uwielbianą przez nasze pociechy. Całości kompleksu dopełnia, wychodząca na zewnątrz budynku zjeżdżalnia, która dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Na terenie Parku znajdują się także: odnowa biologiczna, fitness klub, zespół saun, kawiarnia oferująca pizzę, pyszne naleśniki i bardzo dobrą kawę. Dodatkowe atrakcje to kącik zabaw dla dzieci, bilard, możliwość zorganizowania party urodzinowego; nowoczesna siłownia, wyposażona jest w pełny zestaw sprzętu siłowego oraz aerobowego.

W Parku Wodnym organizowane są także: nauka pływania dla najmłodszych („Pływające szkraby”), dzięki której nawet kilkumiesięczne dzieci mogą zacząć przygodę z pływaniem; nauka pływania dla dzieci od lat sześciu oraz dla dorosłych. Kompleks jest również idealnym miejscem do organizowania imprez sportowych o charakterze zarówno lokalnym, jak i ogólnopolskim.

WARTO ZOBACZYĆ

Do najciekawszych krajobrazowo miejsc na terenie naszej Gminy zaliczyć należy zespół wzniesień z malowniczymi ostańcami wapiennymi w okolicach Niegowonic. Najwyższe w okolicy wzgórza — Stodólsko (435 m n.p.m.), Wielkanoc i Lipowa to idealne miejsca widokowe, gdzie miłośnicy fotografii mają możliwość zrobienia naprawdę ciekawych zdjęć. Równie atrakcyjnym miejscem jest rezerwat leśny - Góra Chełm, znajdujący się w pobliżu sołectwa Hutki — Kanki, obejmujący swoim obszarem ponad 12 ha. Skaliste wzgórze (443 m n.p.m.) pokryte starodrzewiem bukowym z domieszką jaworu i jodły, o niezwykle bogatym gatunkowo runie, stanowi doskonałą ścieżkę dydaktyczną. Pozostałe miejsca atrakcyjne krajobrazowo to: dolina rzeki Mitręgi i Trzebyczki, potoki Białej Przemszy wraz z terenem otwartych łąk i pól, rzeka Czarna Przemsza wraz z otaczającymi ją kompleksami leśnymi oraz dolina rzeki Centurii w Hutkach Kankach i Grabowej. Niewątpliwym atutem Gminy są kompleksy leśne występujące na jej obszarze. Bogate w runo leśne przyciągają amatorów zbierania borówek, poziomek i grzybów. Stanowią również idealne miejsce do organizowania rodzinnych pikników.

Warto zobaczyć kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP w Chruszczobrodzie, zbudowany w 1734 r., utrzymany w stylu barokowym, gdzie na przykościelnym cmentarzu znajduje się marmurowy obelisk na grobie generała Gabriela Taszyckiego, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej; wzniesiony po II wojnie światowej pomnik w sołectwie Grabowa w przysiółku Błojec, upamiętniający 11 mieszkańców i 5 partyzantów okolicznych oddziałów, którzy stoczyli tu walkę z hitlerowcami 16 czerwca 1944 r. i zostali rozstrzelani przez gestapo i żandarmerię; Cmentarz wojenny z 1924 r. na osiedlu Podlesie; teren lokomotywowni w Łazach ze szczególnie cenną „Królewską” wieżą ciśnień o konstrukcji murowanej; kościół parafialny pw. św. Franciszka w Niegowonicach o charakterze barokowo-klasycystycznym, z dwiema kaplicami bocznymi; kościół parafialny w Ciągowicach; zabytkowe kapliczki w Grabowej, Hutkach Kankach, na Młynku i na Mitrędze, w Ciągowicach, Rokitnie Szlacheckim oraz Niegowonicach.

IMPREZY

Na turystów odwiedzających naszą Gminę czekają nie tylko ciekawe tereny, zabytki czy atrakcje turystyczne, ale również spora dawka dobrej zabawy i kultury. Przedstawiamy Państwu ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu poprzez uczestnictwo w licznych imprezach organizowanych przez władze naszej Gminy, jednostki organizacyjne, stowarzyszenia oraz organizacje pozarządowe. Do najważniejszym imprez o charakterze sportowym należy zaliczyć: Jurajskie Mistrzostwa Off-Road — skierowane do miłośników mocnych wrażeń oraz sportowych emocji związanych z jazdą terenową; Rajd Przeprawowy Poland Trophy, w którym rywalizują miłośnicy profesjonalnych pojazdów z napędem na cztery koła, wyposażonych w wyciągarkę i odpowiednio przygotowanych do wymagających rajdów przeprawowych; Zlot Samochodów Tuningowych, podczas którego spotykają się fani samochodowych „dzieł sztuki”, pięknych kobiet i głośnej muzyki; Ogólnopolski Bieg Przełajowy Policji im. sierż. Grzegorza Załogi organizowany w okresie jesiennym ku uczczeniu pamięci tragicznie zmarłego sierżanta Grzegorza Załogi; Przełaje Rowerowe Służb Mundurowych, w których rywalizują jednostki policji z całego Śląska, strażacy ochotnicy, leśnicy oraz uczniowie z ZS im. prof. R. Gostkowskiego w Łazach. Najważniejszym świętem dla mieszkańców naszej Gminy są Dni Kupały, podczas których prezentują się zespoły muzyczne i taneczne o charakterze lokalnym i ogólnopolskim, jak również grupy kabaretowe, biorące udział w Jurajskim Kabaretonie. Tradycyjnie pod koniec lata mieszkańcy bawią się na Gminnych Dożynkach, gdzie nie brakuje dobrej muzyki i jadła, przygotowanego przez Koła Gospodyń Wiejskich.

EDUKACJA

Władze Gminy przy każdej okazji podkreślają, że największym jej potencjałem są sami mieszkańcy, szczególnie młodzi, którzy kształcą się w dobrych placówkach oświatowych, a takich na terenie Gminy Łazy nie brakuje. Najmłodsi uczęszczają do publicznego przedszkola oraz 6 oddziałów przedszkolnych, trochę starsi do 7 szkół podstawowych oraz 3 gimnazjów.

Jesteśmy Gminą, gdzie dzieci niepełnosprawne uczą się i rozwijają w integracyjnym oddziale przedszkolnym. Dzięki fachowej i wykwalifikowanej opiece oraz codziennemu kontaktowi z rówieśnikami mają szansę prawidłowo się rozwijać, a ich dalsza droga życiowa na pewno będzie znacznie łatwiejsza. W Rokitnie Szlacheckim, Grabowej i w Ciągowicach funkcjonują niepubliczne Szkoły Podstawowe z oddziałami przedszkolnymi, prowadzone przez Stowarzyszenia, którymi kierują rodzice uczniów i nauczyciele. Niewielka ilość podopiecznych oraz zwiększone możliwości organizacji zajęć dodatkowych wpływają na ciągły rozwój placówki. Jedyna w Gminie szkoła ponadgimnazjalna — Zespół Szkół im. prof. R Gostkowskiego to renomowana placówka z doskonałą bazą dydaktyczną, kadrową oraz sportową, ciekawymi zajęciami pozalekcyjnymi, a przede wszystkim z nietypowymi, jedynymi w kraju kierunkami kształcenia. Tutaj uczą się przyszli korespondenci wojenni, ratownicy górscy, wojskowi, technicy eksploatacji portów i terminali lotniczych oraz technicy ochrony dóbr i mienia. Nietypowe pomysły władz placówki oraz ogromne zaangażowanie wpływają na to, że szeregi szkoły zasilają uczniowie z całego województwa śląskiego.

Dostęp do nowoczesnych technologii zapewniają Centra Kształcenia, powstałe w ramach projektu „Wioska internetowa — kształcenie na odległość na terenach wiejskich” wyposażone w nowoczesne stanowiska komputerowe z dostępem do internetu umożliwiają mieszkańcom Grabowej, Niegowonic, Rokitna Szlacheckiego i okolicznych wsi stale podnosić kwalifikacje i zdobywać wiedzę.

O dobry rozwój edukacyjny, wokalny i artystyczny młodych mieszkańców dba Miejski Ośrodek Kultury, którego oferta jest obszerna, różnorodna i niezwykle ciekawa. Na młodych twórców czekają zajęcia plastyczne, dla miłośników tańca w różnym przedziale wiekowym — warsztaty taneczne, dla przyszłych piosenkarzy — Studio Piosenki, dla amatorów gry królewskiej — Klub Szachowy a dla miłośników muzyki – Łazowska Orkiestra Dęta. Również Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach jest jednostką, która bardzo aktywnie udziela się w życiu społecznym. Organizuje zajęcia oraz konkursy dla młodych czytelników, spotkania ze znanymi i lubianymi autorami i ilustratorami książek. Raz w miesiącu odbywają się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, zrzeszającego miłośników dobrej lektury, którzy czerpią radość z dyskutowania o literaturze.

STOWARZYSZENIA I ORGANIZACJE POZARZĄDOWE

Mieszkańcy naszej Gminy bardzo aktywnie udzielają się w życiu całej społeczności, czego żywym i doskonałym przykładem są stowarzyszenia i organizacje pozarządowe utworzone właśnie przez pasjonatów oraz osoby, chcące zmienić coś w otaczającym je świecie. Rozległość i zakres działań, w jakie angażują się organizacje, ich społeczny charakter oraz wzrastający poziom realizowanych usług powodują, że są one cennym partnerem dla jednostek samorządu terytorialnego. W obszarze kultywowania tradycji kulinarnej działają prężnie Koła Gospodyń Wiejskich, które udzielają się na wszystkich gminnych imprezach, ale równie często występują z jej ramienia na terenie całego województwa. O bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową dbają Ochotnicze Straże Pożarne, które równie chętnie pomagają przy każdej okazji. Kultura fizyczna, turystyka i rekreacja to dziedziny, w których najlepiej czują się stowarzyszenia kultury fizycznej, uczniowskie kluby sportowe, Klub Strzelectwa Pneumatycznego „JURA” LOK oraz Koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Zadania w zakresie ochrony środowiska i ekologii realizują: Jurajski Klub Hodowców Gołębi Sportowych, Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Łazach, Koło Polskiego Związku Pszczelarzy w Łazach oraz Koła Łowieckie „Cietrzew”.

Kolejną grupą stowarzyszeń, których celem jest wszechstronny rozwój obszarów wiejskich w celu poprawy jakości życia mieszkańców, działanie na rzecz ochrony środowiska i rozwoju infrastruktury oraz organizacja pomocy socjalnej dla najniżej usytuowanych grup społecznych, są: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chruszczobród i Chruszczobród Piaski oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Perła Jury”. W obszarze kultury, sztuki oraz edukacji działa znany na całą Polskę Uniwersytet Trzeciego Wieku, w którym osoby powyżej 50-tego roku życia biorą udział w wykładach, uczą się języków obcych i obsługi komputera, poprawiają swoją kondycję fizyczną, zwiedzają, poznają nowych ludzi i aktywnie promują naszą Gminę jak również Stowarzyszenie „Kulturniak”. Stałym partnerem Samorządu Gminy w realizacji wielu zadań z zakresu pomocy społecznej jest Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne, które prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej — placówkę przeznaczoną dla osób niepełnosprawnych, mających możliwość uczestniczenia w terapii, prowadzonej w sześciu pracowniach: gospodarstwa domowego, komputerowej, arteterapii, technicznej, plastycznej oraz zoologicznej. Stowarzyszenie prowadzi również hotel i jadłodajnię.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Gmina Łazy jest partnerem solidnym, chętnym do nawiązywania ciekawej współpracy oraz wymiany wzajemnych doświadczeń, o czym świadczy rozwijająca się współpraca z zagranicznymi partnerami. Nasze władze utrzymują bardzo dobre stosunki międzynarodowe z: węgierską Gminą Tarcal, czeską Gminą Markvartovice, słowacką Santovką, niemiecką Boklund oraz z francuskim miastem Raismes. Dotychczasowa współpraca umożliwiała wakacyjną wymianę młodzieży, wzajemne odwiedziny władz samorządowych oraz zespołów wokalno- tanecznych, które uczestniczyły w imprezach o charakterze kulturalnym oraz sportowym. Również stowarzyszenia i organizacje pozarządowe działające na terenie Gminy chętnie dążą do nawiązania i utrzymania kontaktów z partnerami, co pozwala na wzajemne poznanie kultury i wymianę doświadczeń.

photophotophoto
photophotophoto
photophotophoto