Silesia Race 2017 - Miasteczko Śląskie

Miasteczko Śląskie

Miasteczko Śląskie to bardzo ciekawe miejsce dla tych, którzy chcą poobcować z naturą. Zdecydowana większość gminy to lasy, a więc doskonałe tereny dla rowerzystów i miłośników biegania, ale także dla tych, którzy potrzebują nieco wyciszenia na spacerze. Atrakcyjne obszary leśne w połączeniu ze spokokojem Miasteczka na pewno są w stanie przyciągnąć wielu ludzi.

Jeśli jednak spacer po lesie nie wystarczy, warto wspomnieć o kilku ciekawych miejscach, które znajdują się zarówno w centrum miasta, jak i w poszczególnych jego częściach.

W sercu miasta; tu warto podkreślić charakterystyczny układ starej zabudowy; znajduje się, wybudowany jeszcze w XIX wieku, ratusz miejski. Niedaleko umiejscowione są także dwa kościoły, z których starszy, zabytkowy kościół z 1666 zaliczany jest do cennych zabytków Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Przy kościele znajduje się także siedenastowieczna dzwonnica. Należy wspomnieć, że w starszym kościele do tej pory w okresie letnim odbywają się w soboty nabożeństwa wieczorne. Drugi kościół jest znacznie młodszy, bo z 1905 roku. Początkowo rozważano zresztą rozbudowę starszego kościoła, jednak ostatecznie zrezygnowano z tych planów, dzięki czemu mieszkańcy ( i turyści ) mogą zachwycać się się dwoma kościołami. W nowym kościele znajduje się, uznawany za cudowny, barokowy obraz Matki Boskiej Bolesnej z 1669 roku. Niedaleko kościołów znajdują się także przepiękne stacje drogi krzyżowej.


Żródło zdjęcia: Regional Pracownia Krajoznawcza PTTK w Katowicach.


Jak wspomniano na początku Miasteczko Śląskie to jednak nie tylko zabytki, ale również możliwość aktywnego wypoczynku na łonie natury. Jedną z największych atrakcji dla wypoczywających na terenie gminy mieszkańców, ale także wielu ludzi z okolicy jest niewątpliwie okoliczny zalew Nakło - Chechło, który cieszy się w okresie letnim niezwykłą popularnością. Tę popularność wzmaga obecność kolejki wąskotorowej. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, bo o nich mowa rozpoczęły swoją działalność jeszcze w XIX wieku. Obecnie przewozy pasażerskie są możliwe na trasie Bytom - Miasteczko Śląskie.


Zbiornik wodny Chechło - Nakło. Fot. Piotr Błaszczyk


Jeśli zamiast żaglówki, zdecydujemy się na podróż rowerem, to z zalewu łatwo dojedziemy 10 km szlakiem do zalanej kopalni „Bibiela”. Niezła miejscówka na zadanie specjlane:))) 


Autor zdjęcia. Potr Miemiec/Górny Śląsk na zdjęciachBądź na bieżąco 

z naszymi imprezami, polub nas.Organizatorzy:

-------------------------------------30 % OFF dla każdego startującego

Organizator zawodów: Silesia Adventure Sport